MKP Odra Centrum Wodzisław Śl. - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb

Logowanie

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 14
BBTS Podbeskidzie II Bielsko - Biała - KS Świerklany
MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski - Iskra Pszczyna
RKP ROW Rybnik - Lukam Skoczów
APN Żywiec - Rekord Bielsko - Biała

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Zegar

Sport.pl

Numery pozycji na boisku

POSZCZEGÓLNE POZYCJE NA BOISKU :

Bramkarz - nr. 1

Prawy i lewy obrońca - nr. 2 , 5

Środkowi obrońcy - nr. 3 , 4

Środkowi pomocnicy - nr. 6 , 8

Ofensywny środkowy pomocnik - nr. 10

Prawy i lewy skrzydłowy - nr. 7 , 11

Wysunięty napastnik - nr. 9

 

Gdy jesteśmy w posiadaniu piłki


Nr.1 Bramkarz
Głównym zadaniem bramkarza jest obrona bramki, jednak w nowoczesnym futbolu od bramkarza oczekuje się o wiele więcej. Wymagamy od bramkarza, aby grał obiema nogami, potrafił złapać piłkę, dokładnie ją podać a także wybić ją będąc pod presją przeciwnika, kiedy otrzyma ją od obrońcy. Również powinien umieć szybko wznowić grę, aby umożliwić szybki kontratak. Nasz styl skupi się na solidnym i dokładnym budowaniu akcji od tyłu, jednak, gdy z przodu jest sytuacja 1x1, wtedy gramy "długą piłkę" do napastnika.

Nr.2 i Nr.5 Prawy i Lewy Obrońca
Boczni obrońcy wyglądają świetnie, kiedy podłączają się do akcji ofensywnych, dublując pozycję skrzydłowego i dogrywając dokładnie piłki w pole karne (np. Roberto Carlos i Cafu). W przypadku, gdy jeden z bocznych obrońców przeprowadza akcję ofensywną, ten drugi powinien przesunąć się w kierunku osi boiska i lekko wycofać się za dwóch środkowych obrońców, aby asekurować linię obrony w razie straty piłki i aby zapobiec skutecznemu kontratakowi. Gdy piłkę ma bramkarz, oboje bocznych obrońców powinno ustawiać się szeroko przy liniach bocznych boiska. Wtedy bramkarz może podać piłkę bezpośrednio do jednego z nich, (jeśli nie są pokryci). Boczni obrońcy mogą również otrzymać piłkę od środkowych obrońców i wtedy zacząć budować akcje. Pierwszym wyborem w tym stylu gry powinno być zawsze patrzenie i zagranie piłki do przodu tak szybko jak to tylko możliwe. W każdej sytuacji zawodnik, który ma czas i miejsce powinien zawsze szukać możliwości pobiegnięcia z piłką do przodu. Drugim wyborem jest podanie piłki do boku do pomocnika, który jest wolny i pokazuje, że chce ją otrzymać. Trzecią i ostatnią opcją jest zagranie piłki do tyłu, przegranie piłki na przeciwną stronę boiska i próba ponownego budowania akcji. Boczny obrońca i Boczny skrzydłowy powinni być dobrze zgrani i rozumieć jak i gdzie chcą otrzymać podanie. Na przykład skrzydłowy, który ma blisko siebie przeciwnika powinien otrzymać podanie na wolne pole za plecy obrońcy, zaś, kiedy ma więcej czasu i miejsca na przyjęcie piłki, powinien otrzymać podanie do nogi. Jest to niezwykle ważny czynnik, gdyż skrzydłowy, który często dochodzi do piłek zagranych za obrońców może stworzyć wiele sytuacji do zdobycia bramki. Te okazje bramkowe nie mogłyby być stworzone i wykorzystane bez skutecznej komunikacji i dobrej asekuracji ze strony bocznych obrońców.

Nr.3 i Nr.4 Środkowi Obrońcy
Zawodnik z numerem 3 jest określany, jako „stoper”. Głównym zadaniem tego zawodnika jest obrona. Ten z numerem 4, to z reguły zawodnik lepiej wyszkolony technicznie. Gdy jest ku temu okazja, to właśnie on rozpoczyna budowanie akcji od tyłu, a czasem może się też włączać w linię pomocy. Byłoby idealnie, gdyby lewy środkowy obrońca był lewo nożny, zaś jego partner po drugiej stronie był prawo nożny. To dałoby naszej linii obrony dużą równowagę w budowaniu akcji. W idealnej drużynie obaj byliby skuteczni w defensywie i obaj byliby świetnie wyszkoleni technicznie. Kiedy bramkarz ma piłkę, ustawienie środkowych obrońców jest niezwykle ważne dla budowania akcji. Powinni się oni ustawić na rogach pola karnego, aby rozciągnąć linię ataku przeciwnika, w której napastnicy chcą ich zamknąć i zmusić do błędu. Środkowi obrońcy powinni być przygotowani na przyjęcie piłki w kierunku linii bocznej, tak, aby mięli czas na szybkie spojrzenie i poszukanie kolejnego podania mając piłkę przy nodze. Powinni oni dokonywać szybkich i efektywnych wyborów podań piłki po to, aby zminimalizować ryzyko zastanawiania się, do kogo podać, lub czy pobiec z piłką do przodu. Pamiętaj, że podjęcie błędnej decyzji przez środkowego obrońcę niemal zawsze kończy się utratą gola. Środkowi obrońcy są sercem i duszą twojej obrony. Należy pamiętać, że kiedy jeden ze środkowych obrońców podłącza się do akcji ofensywnej, musisz się upewnić, że albo jeden z pomocników zostaje na jego pozycji, albo oboje bocznych obrońców zawęża linię obrony, przesuwając się w kierunku osi boiska i zabezpieczając dostęp do bramki.


Nr.6 i Nr.8 Środkowy Pomocnik
Zawodnicy na tych pozycjach postrzegani są, jako łącznicy, gdyż ich zadaniem jest przekazywanie piłki od bocznych obrońców do napastników. Oni są środkowym punktem trójkąta, są esencją całego systemu, i zawsze stanowią wsparcie dla graczy środka pola (Nr.9 i 10). Ich zadaniem jest również wykorzystywanie wolnych przestrzeni, stworzonych przez ruchliwość wychodzących na pozycje napastników, i próby strzałów na bramkę lub stworzenie sobie dogodnej sytuacji bramkowej. Gdy jeden z pomocników włącza się do akcji ofensywnej, ten drugi ma obowiązek przesunąć się w kierunku środka boiska po to, aby utrzymać właściwy kształt ustawienia drużyny oraz balans w razie straty piłki. Ci pomocnicy zawsze powinni „szukać gry” i wychodzić do piłki, szczególnie, gdy jest ona w posiadaniu bramkarza, aby mogli ją szybko otrzymać i spróbować zagrać do napastników. Ich pierwszą decyzją będzie szukanie podania do zawodników z przodu w środku pola. Jeśli jednak ci zawodnicy są ściśle pokryci i nie można do nich podać, drugą decyzją będzie poszukanie podania do zawodnika na pozycji bocznego atakującego (skrzydłowego), lub zagranie do nich na wolne pole, za plecy obrońcy. Trzecim rozwiązaniem byłoby podanie szeroko w kierunku linii bocznej, do bocznego obrońcy włączającego się do akcji ofensywnej. Ostatnim wyborem byłoby wycofanie piłki do tyłu, do zawodnika asekurującego.

Nr.10 Ofensywny Środkowy Pomocnik
Ten zawodnik to najbardziej utalentowany technicznie piłkarz twojej drużyny (np. Zidane, Bergkamp). Głównym zadaniem tego zawodnika jest wspieranie i gra blisko środowego napastnika (Nr.9) . Ten zawodnik musi potrafić dobrze czytać grę i musi przewidywać rozwój akcji ofensywnych na podstawie ruchu zawodników ofensywnych. Środkowy pomocnik musi zawsze trzymać równowagę ataku w środku pola i być zawodnikiem, do którego wszyscy trzej napastnicy mogą zawsze zagrać piłkę. Jest on też odpowiedzialny za wszystkie ataki na bramkę przeciwnika, ale również musi on czytać działania środkowych obrońców przeciwnika, aby właściwie ocenić gdzie pobiec i jak przesunąć ustawienie. Posługując się przykładem, kiedy napastnik wybiega na pozycję i ściąga na siebie obydwóch środkowych obrońców, wtedy środkowy pomocnik natychmiast musi to zauważyć i powinien wbiec w miejsce odsłonięte/opuszczone przez środkowych obrońców. Jeśli natomiast za napastnikiem pobiegnie tylko jeden z obrońców, środkowy pomocnik powinien natychmiast podążyć za nim, aby udzielić mu wsparcia. Środkowy pomocnik, znany także, jako cień napastnika, jest kreatorem gry w całym systemie, i jest uważany za tego, który przez swoje umiejętności i wizję stwarza sytuacje wewnątrz i w obrębie pola karnego. Zawsze wymaga się od tego zawodnika stwarzania sytuacji do zdobycia bramki dla siebie i dla napastników.

Nr.7 i Nr.11 Prawy i Lewy Skrzydłowy
Najważniejszą cechą, jaką powinni posiadać ci zawodnicy jest szybkość. Idealnie byłoby, gdyby byli to najszybsi piłkarze na boisku, a na pewno muszą oni swoją szybkością przewyższać średnią drużyny, jeśli chcemy, aby nasz system gry był skuteczny. Cały nasz system jest skonstruowany na bazie szybkości bocznych atakujących, którzy mogą błyskawicznie zaatakować pressingiem obronę przeciwnika. Zawodnicy na pozycji skrzydłowych zajmują miejsca szeroko przy liniach bocznych i ich rolą jest dogrywanie piłek w pole karne do graczy środka pola. Muszą oni jednak rozumieć, że jeśli są blisko pokryci przez bocznych obrońców, wtedy powinni zagrać piłkę za nich, jeśli zaś napastnik ma miejsce na przyjęcie piłki, wtedy należy podać im piłkę do nogi. Skrzydłowi zawsze szukają okazji, aby odizolować obrońcę i znaleźć się w nim w sytuacji 1v1. Jeśli mają dziesięć okazji do ogrania obrońcy, powinni podjąć dziesięć takich prób. Szukają oni również gry kombinacyjnej z zawodnikami środka pola po to, aby oszukać i ograć obrońcę. Powinni zawsze ustawiać się jak najszerzej i jak najwyżej zarówno, gdy mają piłkę, jak i wtedy, gdy nie są w jej posiadaniu. Są oni piłkarzami, których gra ukierunkowana jest tylko na atak (w każdej sytuacji myślą o ataku). Muszę być jednak graczami cierpliwymi, gdyż w meczu mogą wystąpić dłuższe momenty, kiedy nie są oni w posiadaniu piłki. Czasem zdarza się, że przez dwadzieścia minut mogą oni nie otrzymać piłki, jednak przez cały ten czas muszą pozostać skoncentrowani i zaangażowani w grę, gdyż często ich rolą jest rozciąganie obrony przeciwnika (zarówno wtedy, gdy nasza drużyna posiada piłkę, jak i wtedy, gdy ma ją przeciwnik). Poprzez ustawienie jak najwyżej się da, skrzydłowi automatycznie tworzą wolną przestrzeń zarówno dla siebie jak i dla innych.

Nr. 9 Wysunięty Napastnik
Od tego zawodnika wymaga się, aby strzelał gole i wygrywał mecze dla twojej drużyny. Dobremu napastnikowi można podać piłkę do nogi, aby mógł on zaangażować w grę innych zawodników (pomocników). Środkowi napastnicy muszą potrafić utrzymać się przy piłce będąc pod presją przeciwnika i dostrzec w tym czasie partnerów, którzy go wspomagają. Często będą zmuszeni uderzać na bramkę piłkę z powietrza, muszą zatem potrafić wygrywać pojedynki powietrzne. Są to zawodnicy mądrzy i szybcy, zdecydowanie nastawieni na atak i próbujący wybiegać za plecy obrońców tak często jak to możliwe. Napastnik musi potrafić rozszyfrować środkowych obrońców i zauważyć czy tworzą bardzo zgrany duet, a jeśli nie, to musi on potrafić wykorzystać to, wykonać szybki zwrot i zaatakować jednego z nich. Musi mieć zmysł do czytania gry i dużo widzieć, aby natychmiast móc zauważyć partnerów, i aby bez patrzenia wiedzieć gdzie oni się znajdują. W tym systemie bardzo ważny jest czynnik zaufania pomiędzy napastnikiem i pozostałymi zawodnikami w drużynie, gdyż zmuszeni są oni do gry pod presją przez cały czas, i muszą być w stanie biegać i atakować obronę przeciwnika przez dziewięćdziesiąt minut, niezależnie od tego czy szybko strzelą bramkę czy też nie.


Gdy przeciwnik posiada piłkę

Nr.7 i Nr.11 Skrzydłowi
Ci dwaj piłkarze są odpowiedzialni za dwóch bocznych obrońców przeciwnika. Abyśmy mogli zagrać pressingiem, zostawiają oni miejsce jednemu z obrońców, dając możliwość bramkarzowi, aby zagrał do niego piłkę. Kiedy bramkarz zagra piłkę do bocznego obrońcy, wtedy skrzydłowy przystępuje do ataku próbując go zamknąć od środka, a w tym czasie środkowy napastnik przesuwa się do przodu, aby odciąć mu możliwość odegrania piłki bramkarzowi. W tym czasie drugi skrzydłowy zawęża środek pola przesuwając się w kierunku osi boiska i tym sposobem obrońca zmuszony jest do wybicia piłki lub niecelnego podania. W normalnej sytuacji skrzydłowi schodzą lekko do środka boiska, zachęcając bramkarza do zagrania piłki do bocznego obrońcy ustawionego szeroko przy linii bocznej. Gdy obrońca otrzyma piłkę, wtedy skrzydłowi przystępują do umiarkowanego ataku, odcinając obrońcę od możliwości podania piłki do środka.

Nr.9 Wysunięty Napastnik 
Rozpoczyna on grę będąc ustawionym pomiędzy środkowymi obrońcami i czeka na właściwy moment, aby odciąć możliwość zagrania do bramkarza i zmusić przeciwnika do rozegrania piłki do boku. Należy tak zaplanować grę, aby piłka dotarła do tego środkowego obrońcy, który jest słabiej wyszkolony technicznie, gdyż istnieje wtedy większa szansa odebrania mu piłki lub zmuszenia go do błędu. Środkowy napastnik powinien zawsze przewidywać zagranie środkowego obrońcy do bramkarza. To najlepszy moment, aby zastosować pressing z nadzieją na zmuszenie przeciwnika do popełnienia błędu.

Nr.10 Ofensywny Środkowy Pomocnik
Głównym zadaniem tego gracza jest zapobiec przyjęciu piłki przez środkowego pomocnika drużyny przeciwnej i rozegranie akcji środkiem boiska. Musi on być zawsze świadomy możliwych opcji podania piłki przez środek pola, i powinien zrobić wszystko, aby uniemożliwić przeciwnikowi podanie do przodu przez środek. Często zdarza się, że to jeden ze środkowych obrońców wyprowadza akcję i próbuje zagrać piłkę do przodu. Środkowy pomocnik musi zadbać o to, aby cała drużyna zaatakowała przeciwnika w taki sposób, aby sprowadzić jego grę do bocznego sektora boiska. Wtedy do akcji wkracza boczny obrońca, a środkowy pomocnik zostaje w środku pola (w szerokości pola karnego) i stara się ograniczyć możliwość zagrania piłki przez środek.

Nr.6 i Nr.8 Środkowy Pomocnik
Ci dwaj zawodnicy odpowiadają za utrzymanie kształtu trójkąta przez cały czas, również w grze obronnej. Robią to, aby asekurować środkowego pomocnika oraz po to, aby wyeliminować możliwość przegrania piłki przez przeciwnika w inny sektor boiska przez środek pola, gdyż to szybko złamałoby system. Zawodnicy na tych pozycjach muszą pozostawać w bliskiej odległości od siebie (11-13 metrów) być czujnym i kontrolować opcje zagrania przeciwnika w środku pola. Muszą oni pewnie zmieniać i przekazywać krycie, lecz również pamiętać o zachowaniu trójkąta. Muszą być na tyle blisko przeciwnika, żeby przeszkodzić, przewidzieć lub zmusić go do wycofania piłki do tyłu do tego samego boku, z którego rozpoczynał on akcje. Jeden punkt środkowego trójkąta zawsze musi blokować opcje zagrania przez środek. Ponadto, gdy przeciwnik przedostanie się w nasze pole obronne, wtedy piłkarze grający na tych pozycjach stają się zawodnikami kryjącymi w polu karnym, po to, aby uniemożliwić wykończenie akcji po dośrodkowaniu z bocznej strefy boiska.

Nr.2 i 5. Prawy i Lewy Obrońca 
Jeśli twój przeciwnik gra systemem 4-3-3, wtedy głównym zadaniem bocznych obrońców jest krycie ich bezpośredniego/najbliższego przeciwnika na skrzydle. Jeśli atak prowadzony jest po przeciwnej stronie boiska, wtedy boczny obrońca przesuwa się w kierunku osi boiska, aby asekurować środkowych obrońców. Jeśli przeciwnik gra systemem 4-4-2 i prowadzi atak twoją stroną boiska, wtedy szybko dobiegasz i kryjesz bocznego pomocnika, a boczny obrońca na przeciwnej flance przesuwa się w kierunku osi boiska w celu zabezpieczenia linii obrony. Różnicą pomiędzy grą przeciwko ustawieniu 4-4-2 a 4-3-3 jest to, ze w tym pierwszym systemie boczni obrońcy muszą szybko wystartować do bocznego pomocnika, jeśli akcja prowadzona jest ich stroną boiska, zaś w systemie 4-3-3 ich rolą jest krycie skrzydłowego, który zwykle znajduje się w bliskiej odległości.

Nr.3 i 4 Środkowi obrońcy
Głównym i najważniejszym zadaniem tych zawodników jest asekuracja bocznych obrońców (nr.2 i 5) kiedy podejmują oni grę obronną z atakującym przeciwnikiem. Asekuracja oznacza, że muszą być ustawieni pod kątem za plecami bocznego obrońcy w odległości 9-11 metrów po to, aby uniemożliwić zawodnikowi atakującemu zejście z piłką w kierunku środka. Obrońcy ci są odpowiedzialni za utrzymywanie właściwego ustawienia i prawidłowe przesuwanie całego bloku defensywnego. Są spoiwem pomiędzy obrońcami bocznymi, ale, co ważniejsze, ich głównym zadaniem jest czytanie gry przeciwnika i komunikacja (wydawanie komend) z zawodnikami broniącymi jak powinni przesuwać ustawienie w stosunku do przeciwnika. Powinno to wyglądać tak, jakby cały blok defensywny był umieszczony na sznurku, którym dyrygują i za który pociągają środkowi obrońcy.

Nr.1 Bramkarz
Ten zawodnik musi być świetny w przekazywaniu informacji i powinien nieustannie podpowiadać i komunikować się z blokiem defensywnym. Powinien umieć odczytać zamiary gry przeciwnika i efektywnie oraz zwięźle komunikować to obrońcom. Tu chodzi o centymetry, bramkarz musi mówić gdzie dokładnie obrońca ma się ustawić, a czasem też podpowiedzieć, w jaki sposób powinien obrońca bronić. Bramkarz musi kontrolować swój teren, oraz musi potrafić rządzić defensywą w każdej sytuacji. Dobry bramkarz potrafi efektywnie komunikować się z obrońcami przez 90minut, a w polu karnym jego decyzje i podpowiedzi są zawsze najważniejsze. W dzisiejszym futbolu bramkarz musi też potrafić wyjść poza pole karne i, pełniąc rolę stopera, przeciąć długie padania przeciwnika oraz przerwać szybkie kontrataki. Ten system gry wymusza na przeciwniku stosowanie podań prostopadłych po to, aby pozbyć się presji i przenieść grę na połowę drużyny broniącej. Bramkarz powinien rozumieć tą zależność i powinien być zawsze świadom tego, co robi przeciwnik. Musi on też wiedzieć jak powstrzymać jego akcje.

 

Najnowsza galeria

V kolejka TS Podbeskidzie Bielsko-Biała - MKP Odra Wodzisław Śląski
Ładowanie...

Reklama

Ostatnie spotkanie

KS Świerklany 1:5 MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski
2016-11-05, 11:00:00
     

Buttony

Statystyki drużyny

Wyniki

Ostatnia kolejka 13
Rekord Bielsko - Biała 1:2 BBTS Podbeskidzie II Bielsko - Biała
Lukam Skoczów 2:1 APN Żywiec
Iskra Pszczyna 2:0 RKP ROW Rybnik
KS Świerklany 1:5 MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski

Kalendarium

10

12-2018

pon.

11

12-2018

wtorek

12

12-2018

środa

13

12-2018

czwartek

14

12-2018

piątek

15

12-2018

sobota

16

12-2018

niedziela